Kısa çalışma ödeneği başvuru şartları ve süresi belirlendi! Kısa çalışma ödeneği ne kadar?

Kısa çalışma ödeneği  başvuru sayfası vatandaşların erişimine açıldı. Koronavirüs salgınının ilk çıktığı dönemde uygulamaya konulan kısa çalışma ödeneği süreci tekrar başlatıldı. Hem işverenin hem de işçinin düşünüldüğü kısa çalışma ödeneği uygulaması yoğun ilgiyle karşılaşıyor. Peki kısa çalışma ödeneği başvuru şartları neler, süresi ne zaman bitiyor? Yeniden uygulamaya geçilen kısa çalışma ödeneği ne kadar veriliyor?

Kısa Çalışma Kapsamında;

– İşçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi,
– Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi,
hizmetleri sağlanmaktadır.

İşçinin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilmesi İçin;

• İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması (Covid-19 sebebiyle işverenlerin yaptıkları kısa çalışma başvuruları için, uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin, işverenlerin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödemesi gerçekleştirilir. İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ve yersiz ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir.),

• Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması),

• İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması,gerekmektedir.

Prim ödeme şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanların daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş (yeni işe başlama vs.) son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden varsa kalan süre kısa çalışma süresini geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği olarak ödenir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Başvuru ve Gerekli Belgeler :
Kısa Çalışma Talep Formu için tıklayınız….

Kısa Çalışma Talep Formu için tıklayınız….

Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi için tıklayınız….

https://www.turkiye.gov.tr/iskur-kisa-calisma-odenegi-basvurusu adresinden kısa çalışma başvurunuzu yapabilirsiniz.
İşverenler; kısa çalışma başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilirler.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu