13 ŞUBAT ERZİNCAN ‘IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU

Erzincan’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutlamaktayız.

Erzincan ‘ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünü kutlarız. Dünden bugüne gözünü kırpmadan vatan toprağına düşen şehitlerimize Allahtan rahmet gazilerimize hayırlı uzun ömürler dileriz. Şehrimiz, Birinci Dünya savaşında Ruslar tarafından işgal edilmiştir. Rus işgali zamanında silahlı ermeni çetelerinin birçok kanlı olaylara sebep oldukları savunmasız halka zulüm ve işkenceler yaptıkları tarihi bir gerçektir. İşgalci güçlerin zulmüne, insafsızca uygulamalarına maruz kalmıştır.13 Şubat 1918 tarihinde özgürlüğüne kavuşmuştur. Kurtuluşla birlikte kendine güvenini tazelemiş ve var oluşunun iradesini hiçbir gücün kıramayacağını herkese açıkça ilan etmiştir. Erzincan ‘ın yiğit ,mert ve vatansever insanları 102 yıl önce vatanları için ölme onurunu göstermiş ve en yüksek makama ,şehitlik mertebesine ulaşmışlardır.

Hakkı ödenmez vatan evlatlarının bundan tam 102 yıl önce verdiği bu kurtuluş mücadelesi sonucu bugün sahip olduğumuz bağımsızlık ve özgürlüğümüzün ilelebet devamı için Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’Tek bir şeye ihtiyacımız var. Çalışkan olmak’’ Bunu kendimiz ve gelecek nesillerimiz için, ülkemiz için, ilimiz için yapmalıyız.

Daha gelişmiş bir Türkiye ve Erzincan için çalışmalarımızla, üretimizle, barış içerisinde birlik ve beraberlik içinde yaşamamızla gerçekleşecektir. Özgür ve bağımsız yaşadığımız bu topraklarda 13 Şubatı coşkuyla kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Yüz yıllardır bu güzel coğrafyada oluşan ortak kültürü sevgi ,barış ve hoşgörü sancağı olarak, ülkenin her tarafında dalgalandırma zamanıdır. Kalkınma hamlesinin hiç duraksamadığı  milyonlarca  vatandaşımızın kederde ve sevinçte bir ve beraber olduğu huzur ülkesi güçlü ve lider ülke Türkiye’yi geleceğe taşıyacak, ülkeyi şaha kaldırma zamanıdır.

Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Ulu Önder  Mustafa Kemal Atatürk başta  olmak üzere tüm silah arkadaşlarına bu toprakları bize yurt yapan şehitlerimizi tekrar minnet rahmetle  anıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu