Tunay Gıda San. ve Tic.Aş.

Firma Tunay Gıda San. ve Tic. A.Ş.
Telefon + 90 446 251 10 40 / 41
Fax + 90 446 251 10 43
Web www.tunaygida.com
E- Mail tunaygida@tunay.com.tr
Adres Organize Sanayi Bölgesi 1. Cad. No:12 24000 Erzincan
Faaliyet Konusu Meyve Pulp Konsantre

Firma Hakkında

TUNAY GIDA, 1974 yılında Erzincan’da başlayan 44 yıllık gıda yolculupunun bilgi, görgü birikiminin meyvesidir.

Tunay gıda, Türkiye’nin doğusunda yükseklikleri 3000-3500 m. olan Munzur ve Keşiş Dağları arasındaki ortalama 1200 m. yükseklikteki vadi içindeki Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuştur.
Erzincan meyveciliğe çok uygun mikro klima iklime ve 280 güneşli günü olan bir bölgedir.

1974 yılında Erzincan’da iş hayatına başlarken yenilikçi bakış açısı ile bölgemizde ve Türkiye’de girdiğim iş alanlarında ilk uygulamaları yapan mükemmelliği yakalamak için çalışılan 44 yıl…

1974 yılındaki ilk adım bölgemizde modern kapama elma bahçesi tesisi kurmak oldu. Aynı yıl ortaklarımla birlikte Tunay Çiftliği Entegre Tavukçuluk San. ve. Tic. A.Ş. şirketini kurduk.
YUPi İzmir firmasının öncülüğünde parent stokları ile ABD’den gelen civcivlerle Broyler üretimine başladık.
Hollanda Grasso Firması’nın şoklama ve soğuk depoları ile kurduğumuz kanatlı kesimhanesi Ankara’ nın doğusunda, bölgemizde, Türkiye içinde de ilk birkaç broyler tesisinden biri olarak et tavukçuluğunun gelişmesinde ve yerleşmesinde öncülük ettik.
Aynı yıllarda modern süt sığırcılığı ve süt işleme tesisi ile yine doğuda modern hayvancılığın gelişmesinde de katkılarımız oldu.
Yine Doğu Anadolu’daki ilk süpermarketi açtık.
Bölgemizde bir çok firmanın distribütörlüğünü yaparak toptan gıda ticaretine başladık. 30 yılı aşkın sürede Nestle, Dr Oetker, Unilever, Koç grubu, TAT, Düzey grubu ürünleri, Sek meyve suyu, Pörfetti-Varta- Sagra-Şölen çikolataları, Mis Süt ve meyve suyu, fora zeytinleri, Superfresh, Yörsan, Lasörf Maya gibi uluslararası ve ulusal firmaların distribütörlüğünü yaptık.

Bu firmaların AB içindeki ve Türkiye’deki fabrikalarına defalarca gidip inceleme fırsatım oldu. Bu işbirliği çerçevesinde çeşitli gıda üretimleri, kalite, satış, pazarlama konularında bilgi, görgü birikimim oldu.

Bu bilgi birikimimi kullanarak sanayi kirliliği olmayan, bölgemizde geçmişi 800 yıla dayanan çoğu yabani kökenli tat ve aroması yüksek, doğal ortamında yetişen meyveleri işleyerek dünya ile paylaşmak amacı ile meyve konsantre fabrikası kurma kararı aldım.

Dünyada öncü olabilecek bir tesis kurmak için danışmanlarımla birlikte beş yıl boyunca yurt dışında araştırmalarda bulundum. Avrupa’da çeşitli ülkelerde 30’un üstünde benzer tesisleri gezerek incelemeler yaptım.
Yurt dışında Avrupa ve ABD içinde birçok gıda fuarlarını gezdim, meyve işleme sanayisi için birçok gıda makineleri fuarlarında incelemelerde bulundum. Proje çalışmaları ve fizibilite çalışmaları yaptırdım.
Çalışmalarını yaptığım, verimli ve karlı bir yatırım olacağına inandığım meyve konsantre sanayinde faaliyet göstermek için 2004 yılında Erzincan’da 7 sınıf arkadaşımla beraber TUNAY GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.’ yi kurduk.

Fabrika kurulurken birçok konuda yabancı ve yerli uzman danışmanla çalışılmıştır.
Fabrikanın kuruluş aşamasında ve gıda güvenlik belgelerine hazırlanmasında
danışman olarak Alman Dr. Sylvie Hambloch ile iş birliği yapılmış, Türkiye’deki ilk IFS kalite belgesi Alman DQS firmasından alınmıştır.
Fabrikanın üretim hatlarının projeleri ve kurulumu konusunda en iyi ve en son teknolojiye sahip İsviçre ve İtalyan fabrikalarına komple hat olarak yaptırılmıştır.
Şirket kurulduğundan bu güne her yıl ortalama % 20’nin üzerinde büyümüştür.
Yenilikçi bakış açısına sahip yönetim anlayışının sonucu olarak AB içinde en çok kalite ve diğer belgelere sahip en çok meyve çeşidi işleyen fabrikadır.

Uluslararası standartlara gıda kanun ve yönetmenliklerine uygun yaptığımız ürünler dünyanın çeşitli ülkelerindeki lider firmalara ihraç edilmektedir. Bu yılki gıda ihracat oranımız %95 civarında olacaktır.

TUNAY GIDA kurumsal kimliği ve güvenilirliği ile organik tarımda ortaya koyduğu vizyonla dünyanın önde gelen firmaları tarafından bilinen önemsenen işbirliği yapılan bir firma olmuştur.
Sonuç olarak dünyanın en iyi ürünlerini satmanın gururunu yaşıyoruz.
İşbirliği yaptığımız organik üreticilerimizle beraber büyümenin gururunu yaşıyoruz.

Tuncer KIRTILOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı/CEO

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu