Enigma Geri Dönüşüm

Firma ENİGMA GERİ DÖNÜŞÜM ÇEVRE VE ENERJİ SİS.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
Telefon
Fax
Web www.enigmageridonusum.com
E- Mail info@enigmageridonusum.com
Adres Organize Sanayi Bölgesi 15. Cad. No:8 24000 Erzincan
Faaliyet Konusu Tehlikesiz Atıkların Piroliz Yöntemi ile Geri K.

Firma Hakkında

Enigma Geri Dönüşüm, Erzincan’daki tesisinde kapasite arttırarak günde 60 ton atık plastikten 42 ton piroliz yağı elde edecek.

Enigma Geri Dönüşüm Çevre ve Enerji Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından Erzincan İli, Merkez İlçesi, Aydoğdu Köyü, Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan tesiste “Atık Plastiklerden (Tehlikesiz) Pirolitik Sıvı (Piroliz Yağı) Üretim Tesisi Kapasite Artışı” projesi planlanıyor.

Yaklaşık 700 bin lira değerindeki proje kapsamında, mevcut durumda günde 5 ton atık plastikten 3,5 ton piroliz yağı elde edilen tesiste kapasite artışına gidilecek. Kapasite artışı kapsamında 3 adet reaktör ilavesi ile tek vardiyada günde 60 ton atık plastikten 42 ton piroliz yağı elde edilmesi planlanıyor.

İlerleyen aşamalarda üretilen pirolitik yağın elektrik enerjisine çevriminin yapılması planlanıyor.Tesiste endüstriyel atık durumuna düşmüş ve piyasa şartlarında gömülmek veya yakılmak suretiyle bertaraf edilen plastikler hammadde olarak kullanılacak. Küçük parçalar halinde alınacak ya da küçük parçalar haline getirilecek atık plastikler ana reaktöre sıcak yükleme yapılarak oksijensiz ortamda termal bozunmaya uğratılacak. Atık, sistem içerisinde önce gaz haline dönüştürülecek ardından yoğuşturularak pirolitik sıvıya dönüştürülecek. Nihai ürün olarak pirolitik yağ depolanacak. Atık plastiklerden elde edilecek pirolitik yağ, ömrünü tamamlamış lastiklerden elde edilen gaz, karbon siyahı ve pirolitik yağdan daha kaliteli ve çevreci. Kaynak: Enigma Erzincan’daki tesisinde atık plastik geri dönüşüm kapasitesini arttıracak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu